Christian SCHMIDT

Germany, CSU
VIEW ALL CANDIDATES
Christian Schmidt

Since April 2018 Christian Schmidt is a member of the parliamentary committee on foreign affairs for the CDU/CSU in the German Bundestag. He has been Member of Parliament since 1990.

Christian Schmidt was Federal Minister of Food and Agriculture from February 2014 until March 2018 and acting Federal Minister of Transport and Digital Infrastructure from October 2017 until March 2018. From December 2013 to February 2014, Christian Schmidt was Parliamentary State Secretary to the Federal Minister for Economic Cooperation and Development. In the eight years prior to that, the trained lawyer held the same office at the Federal Ministry of Defence.

Christian Schmidt was born in 1957 in Obernzenn. He is married and has two children.